قطار – آموزش دادن رونالدو ایرانی کریس رونالدو

قطار – آموزش دادن: رونالدو ایرانی کریس رونالدو رونالدو کودکان مبتلا به سرطان ronaldo cris ronaldo kodakan mobtala – saratan

گت بلاگز اخبار پزشکی اپیدمی خاموش در راه است ، خطر، بیخ گوش جوانان ایرانی

یک میلیارد نفر از ساکنان کره خاکی به درجاتی از کم‌شنوایی مبتلا هستند؛ هشداری که شرکت بهداشت جهانی از آن به عنوان اپیدمی خاموش یاد می‌کند. ایرانیان هم از دایره ا

اپیدمی خاموش در راه است ، خطر، بیخ گوش جوانان ایرانی

خطر، بیخ گوش جوانان ایرانی/ اپیدمی خاموش در راه است

عبارات مهم : سلامت

یک میلیارد نفر از ساکنان کره خاکی به درجاتی از کم شنوایی مبتلا هستند؛ هشداری که شرکت بهداشت جهانی از آن به عنوان اپیدمی خاموش یاد می کند. ایرانیان هم از دایره این نگرانی ها خارج نیستند؛ بطوری که سال گذشته آمار تولد ۳.۷ درصدی از نوزادان مبتلا به پرسشها شنوایی در کشور به ثبت رسید.

به گزارش ایسنا، نگرانی از زیاد کردن پرسشها شنوایی در سراسر دنیا زیاد کردن یافته و شرکت بهداشت جهانی با ارایه آمار و ارقام مبتلایان و افرادی که در معرض خطر مبتلا شدن به آن قرار دارند، تاکید کرده که وقت شروع برنامه های سلامت شنوایی فرا رسیده است.

اپیدمی خاموش در راه است ، خطر، بیخ گوش جوانان ایرانی

ایران نیز مشمول این نگرانی هاست، ولی به علت اجرا و ادغام برنامه های سلامت شنوایی در نظام سلامت، خود به عنوان عضو همکار شرکت بهداشت جهانی گزینش شده است هست. مسئولان و نهادهای فعال در این زمینه نیز تلاش می کنند علاوه بر سیاستگزاران، توجه مردم را به سلامت شنوایی خود که به عنوان دومین بیماری ناتوان کننده آشنا می شود، جلب کنند.

دکتر سعید محمودیان- مدیر اداره سلامت شنوایی و گوش وزارت بهداشت- در گفت وگو با ایسنا نسبت به خطر زیاد کردن روند پیرگوشی در میان جوانان و نوجوانان هشدار داد و گفت: جوانان و نوجوانان به نحوه دلواپس کننده ای بدون توجه به حد صوتی مجاز، از وسایل صوتی استفاده می کنند. این عنوان خطر بروز کم شنوایی و پیرگوشی زودهنگام را زیاد کردن می دهد؛ به همین علت باید مداخله های آموزشی مورد نیاز انجام شود.

یک میلیارد نفر از ساکنان کره خاکی به درجاتی از کم‌شنوایی مبتلا هستند؛ هشداری که شرکت بهداشت جهانی از آن به عنوان اپیدمی خاموش یاد می‌کند. ایرانیان هم از دایره ا

وی راجع به آمار نوزدان متولد شده است با پرسشها شنوایی در کشور، گفت: میزان شیوع کم شنوایی در کشور ۳.۷ مورد در هر هزار تولد زنده مشخص شده، ولی این رقم در استان های مختلف، متفاوت هست. در بعضی استان ها مانند چهارمحال و بختیاری این رقم تا دوبرابر نیز اعلام شده است هست. این استان ها از نظر ژنتیکی، ازدواج فامیلی، بهداشت و سلامت شنوایی دچار مسئله هستند.

غربالگری شنوایی موالید کشور

وی ادامه داد: یکی از این برنامه های ما زیاد کردن پوشش غربالگری موالید کشور بوده هست. به دنبال اجرای این نشانه و طبق آماری که در سال ۹۵ گرفته شده، تعداد نوزادانی که با همکاری شرکت بهزیستی غربالگری شدند حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نوزاد، معادل ۷۶ درصد موالید کشور بود. نشانه ما این است که تا سال ۹۶ این رقم به ۷۶ درصد و تا سال آینده به بالای ۹۰ درصد برسد.

شش ماهگی آینده ساز

اپیدمی خاموش در راه است ، خطر، بیخ گوش جوانان ایرانی

رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت، آمار تشخیص قطعی کم شنوایی در نوزادان را در سال گذشته ۳۴۰۰ مورد اعلام کرد و افزود: از این تعداد ۳۰۶۰ نوزاد وارد مراحل درمانی شدند و خانواده تعدادی از آنها نیز پیگیر درمان نبوده اند؛ به همین علت با الکترونیکی کردن این عنوان تلاش می کنیم که روند درمان پرسشها شنوایی در نوزادان را رصد کنیم. طبق برنامه های وزارت بهداشت، غربالگری نوزادان باید تا قبل از یک ماهگی، تشخیص قطعی تا قبل از سه ماهگی و شروع درمان تا قبل از شش ماهگی انجام شود. کودکانی که مشکلی نداشته باشند از سن سه تا پنج سالگی نیز دوباره در برنامه های غربالگری ارزیابی می شوند. از سن پنج تا ۱۸ سال نیز دوباره این برنامه های غربالگری ادامه دارد.

اپیدمی خاموش در راه است

رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت با اشاره به نگرانی شرکت بهداشت جهانی از آمار زیادی مبتلایان به پرسشها شنوایی در سطح جهان، تصریح کرد: آمارهایی از سطح دنیا جمع شده است است که نشان می دهد حدود یک میلیارد نفر در سراسر دنیا با درجات مختلفی از کم شنوایی روبرو هستند یا به علت بیماری، شرایط کاری و زندگی در معرض مبتلا شدن به آن قرار دارند؛ به همین علت از این مسئله به عنوان”اپیدمی خاموش” نام برده می شود.

یک میلیارد نفر از ساکنان کره خاکی به درجاتی از کم‌شنوایی مبتلا هستند؛ هشداری که شرکت بهداشت جهانی از آن به عنوان اپیدمی خاموش یاد می‌کند. ایرانیان هم از دایره ا

وی افزود: حدود ۳۶۰ میلیون نفر از این رقم دارای کم شنوایی شدید و عمیق تا سطح ناتوانی هستند. ۳۲۸ میلیون نفر از این تعداد را بزرگسال و ۳۲ میلیون نفر را کودکان کمتر از ۱۵ سال تشکیل داده اند. در میان جمعیت بزرگسالان نیز ۱۸۳ میلیون نفر مرد و ۱۴۵ میلیون نفر زن هستند.

به گفته مدیر اداره سلامت شنوایی و گوش وزارت بهداشت، در میان این ۳۶۰ میلیون نفر، پنج میلیون نفردچار کم شنوایی عمیق و سخت شنوا هستند. در حال حاضر کم شنوایی از نظر بار بیماری که به دولت و مردم وارد می شود در جایگاه پانزدهم و از نظر ایجاد معلولیت در جایگاه دوم در میان سایر امراض قرار دارد؛ این یعنی کم شنوایی از بیماری هایی مانند آلزایمر، دیابت و پرسشها تنفسی، معلولیت بیشتری ایجاد می کند.

اپیدمی خاموش در راه است ، خطر، بیخ گوش جوانان ایرانی

محمودیان همچنین بیان کرد: شرکت بهداشت جهانی طبق این آمار دغدغه خود را به دنیا اعلام کرده و از دولت ها خواسته است که حتما برنامه های شناسایی، تشخیص و درمان کم شنوایی را در نظام سلامت خود ادغام کنند. وزارت بهداشت نیز که در حال حاضر به عنوان یکی از هفت کشور همکار در زمینه برنامه های سلامت شنوایی با شرکت بهداشت جهانی همکاری می کند، به همراه شرکت بهزیستی از سال ۸۵ برنامه هایی را در زمینه غربالگری پرسشها شنوایی شروع کرده و علاوه بر آن از دوسال پیش توجه خاصی به این حوزه داشته است.

رئیس اداره سلامت شنوایی و گوش وزارت بهداشت با اشاره به تحقیقی که در زمینه بررسی سواد سلامت و آگاهی از سلامت شنوایی در استان های کشور انجام شد، گفت: این بررسی در حال حاضر انجام شده است و در حال طراحی کارها مداخله ای جهت ارتقای سواد سلامت مردم هستیم. در کنار آن برنامه خطرسنجی سلامت شنوایی نیز در حال طراحی است.

واژه های کلیدی: سلامت | میلیون | برنامه | بهداشت | وزارت بهداشت | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz